علت خشک و قهوه ای شدن برگ درختان

ارسال شده در 21 تیر ماه 1401

104 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

مراقبت از درختان یک سرمایه گذاری حیاتی برای آینده است، یک درخت سالم ممکن است گهگاه برگ‌های قهوه‌ای، اندام‌های مرده و سایر مشکلات رایج داشته باشد، اما گاهی اوقات به این معنی است که درخت دچار مشکل شده است و ممکن است از بین برود، مهم است که به چنین علائم نگران کننده ای توجه کنید و علل آنها را بدانید تا بتوانید مشکل را حل کنید.

1-قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

برگ های قهوه ای اغلب مربوط به قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است که معمولا به عنوان "سوختگی برگ" شناخته می شود این سوختگی با مشکلاتی مانند کمبود آب، کود زیاد، آسیب به ریشه ها و قرار گرفتن در معرض باد شدید تشدید شود که همگی می توانند درخت را تحت فشار قرار دهند و آن را در برابر آفتاب آسیب پذیر کنند. درختان جوان به ویژه در معرض قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید هستند، بنابراین توصیه می شود آنها را در بهار یا پاییز زمانی که اشعه ماوراء بنفش کمتر است، بکارید. بهتر است رختان به شکلی کاشته شوند که در ساعاتی از روز سایه در یافت کنند

2-خسارت سرمازدگی

ظاهر شدن برگ های قهوه ای روی درختان در بهار می تواند نشان دهنده آسیب سرمازدگی باشد سرمازدگی می تواند ظاهر درخت را به طور موقت خراب کند، اما احتمال از بین رفتن درخت کم می باشد اگر قهوه ای شدن در تابستان ظاهر شود، آبیاری ناکافی یا باد شدید ممکن است دلیل آن باشد برگ‌های دارای لکه‌های سیاه احتمالاً توسط قارچ ایجاد می‌شوند که در شرایط مرطوب رشد می‌کند و این امر را به یک مشکل رایج در آب و هوای مرطوب تبدیل می‌کند.

درختان ماگنولیا اغلب در معرض آسیب سرمازدگی هستند، به خصوص اگر جوان باشند. اگر فکر می کنید که درخت شما ممکن است در زمستان در اثر سرما زدگی از بین بروند بهتر است دور درختان پلاستیک یا پارچه کشیده شود

3-شوک پیوند

درختانی که اخیراً پیوند زده شده اند اغلب دوره سختی از شوک پیوند را تجربه می کنند که منجر به مشکلات احتمالی زیادی از جمله پژمردگی برگ، سوختگی برگ، زرد شدن برگ ها و پیچیدن یا پیچ خوردگی برگ می شود در این مواقع درختان نیاز به آبیاری بیشتر ندارد فقط به این دلیل که برگ های قهوه ای دارد در حالی که شاخ و برگ آن به طور معمول سبز است.

اگر درخت شما شوک پیوندی را تجربه کرد، نگران نباشید، زیرا اغلب با گذشت زمان بر آن غلبه می شود. معمولاً، اگر به طور مداوم مقدار مناسبی آب به آن بدهید، وقتی درخت شروع به ریشه زدن می کند شروع به رشد می کند. برای کمک به جلوگیری از شوک پیوند، قبل از قرار دادن درخت در زمین، اجازه دهید چند روز به خانه جدید خود عادت کند همچنین مطمئن شوید که سوراخ کاشت حداقل دو تا سه برابر بزرگتر از گسترش ریشه و به اندازه کافی عمیق باشد تا فضای بیشتری برای رشد فراهم شود.

در مورد درختان گلابی، برگها ممکن است پس از پیوند سیاه شوند (نه زرد یا قهوه ای). همچنین ممکن است عامل بیماری آتشک باشد، قسمت های درخت طوری به نظر برسند که انگار سوخته اند اگر مشکوک به مشکل این بیماری هستید، می توانید از افراد متخصص کمک بگیرید تا در تشخیص به شما کمک کنند

4-حشرات و بیماری

هنگامی که در حال درمان و کنترل آفات و بیماری ها هستید استفاده از اسپری سموم مختلف می تواند علت خشکی برخی از برگها باشد، همچنین خود آفات و بیماری ها ایجاد لکه های سوخته قهوه ای می کنند که با گسترش آن ممکن است کل برگ ها منظره خسک و قهوه ای رنگ به خود بگیرند

سرو زمردی یا درخت سبز زمردی معمولاً در تابستان برگ های قهوه ای ایجاد می کند. این می تواند به دلیل عوامل متعددی از جمله حشرات، بیماری ها البته این مشکل نیز می تواند به سادگی به دلیل خشکسالی باشد. برگ های قهوه ای در قسمت داخلی سرو زمرد در طول پاییز و بهار طبیعی است، اما قهوه ای شدن برگ ها در نوک بیرونی شاخه ها می تواند نشان دهنده مشکلات جدی باشد.

5-آبیاری ناکافی

بسیاری از درختان به مقدار قابل توجهی آبیاری نیاز دارند، به خصوص اگر جوان یا تازه پیوند زده شده باشند در چند ماه اول، آبیاری روزانه با شیلنگ برای بسیاری از انواع درختان در صورت عدم وجود سیستم آبیاری ضروری است اگر منطقه شما فصل خشک خاصی را تجربه می کند، درختان قدیمی تر نیز برای حفظ سلامت خود نیاز به آبیاری دارند ممکن است آب بیش از حد به درخت بدهید، بنابراین مراقب زرد شدن یا افتادگی برگ‌هایی باشید که نشان‌دهنده هیدراتاسیون(آبیاری) بیش از حد است، در مقابل برگ‌های خشک و قهوه‌ای رنگ که در نتیجه کمبود آب هستند اگر فکر می کنید ممکن است بیش از حد درخت خود را آبیاری کرده باشید، از آبیاری روزانه صرف نظر کنید و آبیاری مجدد را زمانی انجام دهید که خاک اطاف گیاه خشک شده باشد.

6-فشرده سازی خاک

اگر درختی در خاک فشرده یا خاک رس کاشته شود، کمبود فضا برای گسترش ریشه ها، رشد درخت را دشوار می کند، قبل از کاشت، مطمئن شوید که زمین خاک و زهکشی مناسبی دارد و خاک آن سست شده باشد تا درخت به راحتی ریشه بدهد می‌توانید مواد آلی مانند مالچ را با خاک رس یا خاک فشرده مخلوط کنید تا برای درختان قابل استفاده باشند، اما انجام این کار بدون کمک چرخاننده یا بیل مکانیکی ممکن است دشوار باشد.

7-کوددهی بیش از حد

کود می تواند مواد مغذی را در خاک افزایش دهد و به رشد درخت کمک کند، اما مصرف بیش از حد کود  در واقع می تواند باعث آسیب شود. کود دهی بیش از حد می تواند ریشه یا شاخ و برگ درخت شما را بسوزاند و در برخی موارد شدید ممکن است درخت از بین برود و مهم است که مطمئن شوید کودی که استفاده می‌کنید با درخت شما سازگار است، نسبت‌های صحیح را اعمال می‌کنید و تغذیه‌ها در مدت زمان پیشنهادی و با فاصله استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید درخت شما اثرات کوددهی بیش از حد را تجربه می‌کند، شاخه‌های درختان را هرس کنید و خاک اطراف را آبشویی کنید همچنین می توانید پایه ریشه را با یک لایه مالچ محافظت کنید و پس یکبار دیگر خاک را آبشویی کنید و فرآیند آبیاری را در صورت لزوم تکرار کنید، مطمئن شوید که به اندازه کافی آب اضافی از دسترس گیاه خاج شود تا از هیدراتاسیون بیش از حد جلوگیری شود.

 


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400