کود سبز چیست و چرا باید آن را کاشت؟

ارسال شده در 11 بهمن ماه 1401

16 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

اصطلاح "کود سبز" معمولاً به مواد گیاهی اطلاق می‌شود که به‌عنوان یک گیاه پوششی، به منظور دفن آن در خاک برای افزودن مواد مغذی آلی یا بهبود بافت خاک، کشت می‌شود. گیاهان پوششی کود سبز معمولاً پس از برداشت محصولات باغی کاشته می شوند، سپس درست قبل از فصل کاشت بعدی در خاک دفن می شوند تا مواد آلی به خاک اضافه شود. دو اصطلاح کود سبز و گیاهان پوششی  اغلب به جای هم استفاده می شوند، گرچه از نظر فنی یک گیاه پوششی تا زمانی که در باغ دفن نشود به کود سبز تبدیل نمی شود.اصطلاح "کود سبز" معمولاً به مواد گیاهی اطلاق می‌شود که به‌عنوان یک گیاه پوششی، به منظور دفن آن در خاک برای افزودن مواد مغذی آلی یا بهبود بافت خاک، کشت می‌شود. گیاهان پوششی کود سبز معمولاً پس از برداشت محصولات باغی کاشته می شوند، سپس درست قبل از فصل کاشت بعدی در خاک دفن می شوند تا مواد آلی به خاک اضافه شود. دو اصطلاح کود سبز و گیاهان پوششی  اغلب به جای هم استفاده می شوند، گرچه از نظر فنی یک گیاه پوششی تا زمانی که در باغ دفن نشود به کود سبز تبدیل نمی شود.

فواید گیاهان پوششی

  • جلوگیری از فرسایش
  • سرکوب علف های هرز
  • کاهش تراکم خاک
  • جذب گرده افشان ها

انواع کود سبز

معمولاً گیاهان پوششی حبوباتی مانند ماشک، لوبیا و نخود که دارای مزایای تثبیت نیتروژن در خاک می باشند یا انواع علف های سریع رشد مانند چچم یک ساله، جو دوسر، کلزا، گندم زمستانه، چاودار زمستانه و گندم سیاه این گیاهان به سرعت رشد می کنند و به شما امکان می دهد قبل یا بعد از محصولات تابستانی آنها را بکارید.

نحوه کاشت و رشد محصولات پوششی کود سبز

زمان مناسب کاشت بستگی به نوع محصول پوششی شما دارد. اگر در باغ برای یک فصل رشد کامل در حال چرخش در حبوبات هستید، معمولاً در بهار، هر زمان که دمای خاک برای گونه مناسب باشد، کاشته می شوند. به طور کلی، این بدان معنی است که می توان بذرها را زمانی کاشت که خطر سرما از بین رفته است. در مناطق گرمتر و بدون زمستان های یخ، حبوبات را می توان در پاییز کاشت و در طول زمستان رشد داد. با این حال، به یاد داشته باشید که اگر حبوبات را برای کود سبز پرورش می دهید، آنها به یک فصل کامل نیاز دارند تا به درستی نیتروژن را تثبیت کنند. پس از برداشت نخود یا لوبیا، به جای اینکه گیاهان را از زمین بیرون بکشید، فقط آنها را خرد کرده و با بیل برگ ها، ساقه ها، ریشه ها و همه آنها را در خاک فرو کنید.

برای علف های غیر حبوبات که به عنوان کود سبز رشد می کنند، می توان در بهار کشت را انجام داد و در اوایل تابستان قبل از کاشت سبزیجات در خاک دفن شوند.

بسته به آب و هوا، ممکن است بتوانید در اواخر تابستان پس از برداشت در باغ، چمنی مانند چاودار زمستانه بکارید که در پاییز به بلوغ می رسد و می توان آن را در بهار قبل از کاشت سبزیجات در باغ دفن کرد.

بهترین زمان برای کاشت بذرهای گیاهی پوششی درست قبل از بارندگی مورد انتظار است. بذر در طول دوره جوانه زنی نباید خشک شود.

کود سبز بدون محصول پوششی

بسیاری از باغبانان سبزیجات و گل به سادگی با تغییر روال زمستان گذرانی از مزایای کود سبز بهره مند می شوند. به جای بریدن یا بیرون کشیدن مواد گیاهی موجود با سرد شدن هوا، آن را در زمستان در جای خود بگذارید، سپس مواد مرده را خرد کرده و در بهار در خاک باغ بریزید. ریشه های سبزیجات و گیاهان یکساله که در زمستان در زمین باقی می مانند به سست شدن خاک کمک می کند و برگ ها و ساقه های کنده شده در باغ به خاک  نیتروژن اضافه کرده و بافت خاک را بهبود می بخشد.

اگر نخود یا لوبیا پرورش می دهید، بازگرداندن آن مواد گیاهی به خاک بسیار مفید است. حتی برگ های افتاده درخت را می توان در جای خود رها کرد تا تجزیه شود، سپس در حالی که برای کاشت باغ در بهار آماده می شوید، در خاک دفن کنید. باغبانی به این روش می تواند نیاز شما به کود و مالچ کمپوست را در طول فصل رشد کاهش دهد.

اگر ظاهر یک باغ نامرتب در طول زمستان شما را آزار می دهد، در نظر بگیرید که پرندگان و سایر موجودات ممکن است از دانه های سر گل باقی مانده در میان برف تغذیه کنند. و برگ ها و ساقه های مرده می توانند زیستگاه مهمی برای حشرات گرده افشان باشند.


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400