کمبود پتاسیم در گیاهان آپارتمانی

ارسال شده در 30 اردیبهشت ماه 1401

119 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

عنصر پتاسیم یکی از عناصر ماکرو می باشد که وجود آن برای گیاه ضروری می باشد و نقش های مهم در گیاه دارد از جمله: در فرایند ریشه زایی و افزایش مقاومت گیاه به آفات و بیماری ها می شود همچنین در فتوسنتز و تولید دانه با نشاسته، انتقال قند و نشاسته در گیاه و... نقش دارد.

کمبود پتاسیم در گیاهان آپارتمانی

علائم کمبود پتاسیم در گیاه:

پتاسیم جز عناصر متحرک در گیاه می باشد که در صورت کمبود می تواند از برگهای پیرتر به برگهای جوان تر انتقال پیدا کند و علائم کمبود آن در ابتدا در برگهای پایینی و پیرتر گیاه دیده می شود و سپس با افزایش کمبود در برگهای بالایی هم دیده می شود این علائم به صورت لکه های نکروزه زرد رنگ در حاشیه برگهای گیاه می باشد که با گسترش کمبود این لکه ها گسترش پیدا می کند و به رنگ قهوه ای در می یاد و در نهایت موجب خشکی برگ می شود. از دیگر علائم کمبود پتاسیم در گیاهان می توان به نیاز آبی بیشتر این گیاهان اشاره کرد زیرا عنصر پتاسیم در افزایش مقاومت گیاه نسبت به کم آبی نقش دارد و در صورت کمبود پتاسیم گیاه حالت بی حالی و نیاز به آب را نشان می دهد همچنین در صورت کمبود پتاسیم، نسبت به آفات و بیماری ها مقاومت کمتری دارد.

کمبود پتاسیم در گیاهان آپارتمانی

درمان کمبود پتاسیم در گیاهان:

پتاسیم یکی از عناصری می باشد که در خاک وجود دارد اما بیش از 90% پتاسیم موجود در خاک به شکل غیر قابل جذب برای گیاه می باشد و درصورت بروز علائم کبود پتاسیم باید از کودهای پتاس بالا برای گیاه استفاده کرد که عنصر پتاسیم در آنها به شکل قابل جذب برای گیاهان است. البته در هنگام استفاده از کودهای پتاسیم باید توجه شود که مقدار کود مصرفی به مقدار نیاز گیاه باشد چرا که استفاده بیش از حد آن باعث کاهش جذب منیزیم درگیاه و همچنین مسمومیت گیاه می شود برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه با ارشناسان متخصص و مجرب مجموعه شهر گیاه همرا باشید.


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400