نحوه رشد و نگهداری از تره فرنگی

ارسال شده در 28 شهریور ماه 1401

35 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

نحوه رشد و نگهداری از تره فرنگی

تره فرنگی با نام گیاه شناسی  Allium ampeloprasum از خانواده  Amaryllidaceae نوعی گیاه دو ساله، که به صورت یک ساله رشد می کند. تره فرنگی بومی منطقه  اروپا و آفریقاست. آنها دسته هایی از برگ‌های سبز آبی بلند، باریک و نسبتاً صاف با یک محور سفید استوانه ای شکل در پایه هستند. این گیاه دارای ریشه ی کم عمقی است. تره فرنگی سرعت رشد آهسته تا متوسطی دارد و باید در اوایل بهار کاشته شود. این گیاه برای حیوانات خانگی سمی است.

نگهداری

نور: تره فرنگی آفتاب زیادی را ترجیح می دهد. حداقل شش ساعت آفتاب مستقیم در بیشتر روزها برای آنها ایده آل است. آفتاب خیلی کم می تواند باعث رشد ضعیف شود.

خاک: خاک لومی یا شنی با زهکشی خوب با pH خاک کمی اسیدی تا خنثی برای تره فرنگی بهترین است. خاک مغذی نیز برای رشد سالم کلیدی است، بنابراین خاک خود را با مواد آلی یا کمپوست غنی اصلاح کنید.

آب: تره فرنگی دارای سیستم ریشه ای کم عمق است و برای رشد باید به طور مکرر آبیاری شود. در اکثر محیط ها، یک آبیاری عمیق هفتگی کفایت می کند.

دما: دما هنگام پرورش تره فرنگی اهمیت خاصی ندارد. بهتر است در بهار زمانی که درجه حرارت بالای 7 درجه سانتی گراد است آنها را بکارید، اگرچه تحمل نسبتاً خوبی به سرما دارند. و زمانی که دما بین 12 تا 23  درجه سانتی گراد باشد بهترین عملکرد را دارند.

کود: از آنجایی که بلوغ تره فرنگی مدتی طول می کشد، خاک غنی از مواد مغذی برای حمایت از آنها در طول مدت رشد مهم است.

هرس: تره فرنگی معمولاً در طول فصل رشد علاوه بر برداشت برگ های بالغ نیازی به هرس ندارد. با این حال، هر برگ مرده یا بیمار را در اسرع وقت حذف کنید تا از تضعیف کل گیاه جلوگیری شود.

تکثیر: یک برگ سالم را با ساقه و ریشه های آن بطور سالم از گیاه جدا کنید. برگ را تا حدود 5/2 سانتی متر بالاتر از ریشه ها ببرید. ریشه های قطعه را در یک لیوان کوچک آب قرار دهید. مطمئن شوید که قسمت ساقه در آب فرو نرود و شیشه را کنار پنجره ای روشن قرار دهید. هر دو روز یکبار آب را تعویض کنید. شما باید در عرض یک هفته شاهد رشد جدید باشید برای رشد قابل توجه تر تره فرنگی را در خاک بکارید.

کاشت بذر:  بذرها را تقریباً 10 تا 12 هفته قبل از آخرین تاریخ سرمای بهاره پیش بینی شده در داخل خانه کشت کنید. برای محل کاشت یک نقطه آفتابی که دارای خاک غنی و با زهکشی خوب است انتخاب کنید.  جوانه ها را در عمق  10 و فواصل  15 تا 20 سانتی متری از هم بکارید. ردیف ها باید حداقل 30 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند.

آفات و بیماری های رایج

برخی از آفات رایج عبارتند از تریپس و ماگوت که  آلودگی های جزئی را می توان با روغن درمان کرد. علاوه بر این، بیماری های رایج شامل پوسیدگی سفید، سفیدک کرکی و لکه بنفش است. بسیاری از بیماری های قارچی در هوای مرطوب رخ می دهند، بنابراین همیشه مطمئن شوید که تره فرنگی شما در خاکی با زهکشی خوب قرار دارد و گردش هوای خوبی دارد.

سوالات متداول

چه مدت طول می کشد تا تره فرنگی رشد کند؟

اکثر انواع تره فرنگی به یک فصل رشد نسبتا طولانی به طور متوسط ​​حدود 120 تا 150 روز نیاز دارند. با این حال، برخی از ارقام مدرن برای فصول کوتاه تری که به طور متوسط ​​حدود 90 روز طول می کشد، پرورش داده شده اند.

آیا تره فرنگی هر سال رشد می کند؟

تره فرنگی از نظر فنی چند ساله است، اگرچه بسیاری از باغبانان آنها را به عنوان یک ساله می دانند. آنها می توانند در آب و هوای گرم در زمین زمستان گذرانی کنند.

 


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400