معرفی گل اختر

ارسال شده در 21 تیر ماه 1401

دسته بندی: شناسنامه
58 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

گیاه اختر

این گیاه به نام  Canna از خانواده ای  به نام Cannaceae است؛ گیاه اختر بومی آمریکای شمالی و جنوبی می باشد از آرژانتین تا کارولینای جنوبی و بخش هایی از جزایر کارائیب را شامل می شود. در فارسی به گل اختر معروف است. یک گیاه علفی چند ساله است در تابستان گل های پر زرق و برق و زیبا به رنگ های قرمز، زرد یا نارنجی می دهد. شاخ و برگ و شکوفه های آنها بسیار چشم نواز است. برگ های آن بزرگ و پهن بوده و رنگ آن ها مسی و سبز می باشد. این گیاه مناسب فضای باز بوده اما در گلدان های بزرگ هم می توانید نگهداری کنید. گیاه اختر به حداقل مراقبت نیاز دارد و نگهداری آن برای سال ها بسیار آسان است.

نگهداری از گیاه اختر:

خاک: زمانی که پیاز آن را می کارید، مکانی را پیدا کنید که خاکی با زهکشی خوب و آفتاب زیادی داشته باشد. خاک خیس به طور کلی برای این گیاهان مطلوب نیست. اگر خاک بعد از 5 الی 6 ساعت زهکشی نکرد، مکان دیگری را انتخاب کنید یا با یک کمپوست در خاک خاصیت زهکشی را بهبود ببخشید.

نور: برای بیشترین تعداد شکوفه و برگ، آنها را در مکانی بکارید که آفتاب زیادی داشته باشند. روزی 6 الی 8 ساعت نور برای گیاه مناسب است.

آب : هنگامی که گل اختر را آبیاری می کنید، خاک باید مرطوب بماند اما خیس نشود. برای حفظ رطوبت می توانید بر روی خاک مالچ پاشی انجام دهید.

تغذیه: اخترها  کمپوست ،مواد آلی و تغذیه زیادی نیاز دارند. کود فسفات بالا برای کمک به حفظ شکوفایی مناسب است. کود کامل یکی از کود های مناسب در طول فصل رویشی این گیاه می باشد.

فاصله : گونه های اختر در دو نوع بلند و کوتاه وجود دارد. هنگام کاشت پیاز اختر، گونه های بلندتر را با فاصله 60 سانتی متر از هم بکارید. گونه های کوتاه را با فاصله 30سانتی متر از هم و در عمق حدود دو برابر اندازه پیاز در خاک بکارید تا فضای کافی برای رشد داشته باشید.

ظروف و گلدان: هنگام رشد گیاهان در گلدان یا ظروف، آنها را با یک خاک با زهکشی خوب با کیفیت بالا پر کنید. و در صورت وجود سوراخ های تخلیه در کف گلدان به خوبی کار کنند.

هرس: به طور کلی، نیازی به هرس ندارند. با این حال، اگر می خواهید همه چیز را تمیز نگه دارید، آن را هرس کنید.

کاشت: انواع پیاز بهاره،تابستانه، پائیزه و زمستانه برای گیاه اختر وجود دارد. زمان کاشت پیاز بهاره، اواخر پائیز، پیاز تابستانه فصل بهار، پیاز پائیزه اوایل تابستان و پیاز زمستانه در فصل پاییز است.

تکثیر گیاه اختر

روش اول به کمک ریشه هاست اوایل بهار ریشه ها را به چند  قسمت که دارای جوانه باشند تقسیم می کنند و در محل مورد نظر می کارند. روش دوم به کمک بذر هاست بذرها را قبل از کاشت یک روز در آب نیم گرم خیس می کنند  و در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد  کشت می کنند. گیاهان در این روش  معمولا  چهار سال زمان برای گلدهی نیاز دارند.

نگهداری از پیاز گیاه اختر

دوره استراحت اختر  از زمان زرد و پژمرده شدن برگ هایش شروع می شود در این مدت  باید  به تدریج آبیاری آن را کم کرده و پس از خشک شدن کامل، به آن آب نداد. در سال اول، پس از خشک شدن کامل برگ ها پیاز اصلی، دیگر مواد غذایی ندارد بنابراین احتیاج به یک دوره استراحت برای تولید پیازچه های فرعی دارد. به این ترتیب بدون آن که آن را از خاک خارج کنید در محیط بیرون از خانه قرار داده و سطح خاک آن را با ماسه بپوشانید تا فضای داخل خاک کاملاً تاریک شود و پیاز جوانه نزند. رطوبت لازم را نیز از باران دریافت خواهد کرد لذا نیاز به آبیاری ندارد. در مواقعی که محل نگه داری این دسته از گل ها، باغچه باشد باید پس از خشک شدن برگ ها، روی پیاز را به وسیله برگ های پوسیده باغچه یا ماسه پوشانده تا در مقابل سرما محافظت شوند.

آفات و بیماری های گیاه اختر

سوسک ژاپنی وپروانه ها از شاخ و برگ تغذیه می کنند.

عفونت های باکتریایی می تواند منجر به پوسیدگی قسمت های مختلف گیاه شود.برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی، گیاهان سالم را با محلول استرپتومایسین ضدعفونی کنید.

زنگ اختر یکی از بیماری های  قارچی گل اختر است برای مبارزه  از قارچ کش ها طبق نظرات کارشناسان استفاده کنید.

آفاتی مثل  شپشک آردآلود، شته ، تریپس  هم از حشرات مضر برای اختر می باشند برای مبارزه از حشره کش  طبق نظرات کارشناسان استفاده کنید.


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400