سایز مناسب گلدان برای گیاهان اپارتمانی

ارسال شده در 15 تیر ماه 1401

112 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

سایز مناسب گلدان برای گیاهان اپارتمانی:

یکی از نکات مهم برای نگهداری گیاهان اپارتمانی انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان اپارتمانی می باشد.گلدان مناسب یعنی ایجاد فضای مناسب برای رشد گیاه و در صورت انتخاب گلدان نامناسب گیاه از نظر رشد دچار مشکل می شود.

برای انتخاب گلدان مناسب  باید به چند ویژگی گلدان توجه شود :

1-سایز گلدان: یکی از ویژگی های گلدان سایز مناسب ان گلدان می باشد برخی از افراد تصور دارند گلدان بزرگتر برای گیاه مناسب می باشد و گیاه رشد بهتری دارد در صورتی که اگر گلدان بزرگتر سایز مناسب گیاه باشد گیاه تمام توان و انرژی خود را صرف ریشه زایی می کند و ساقه و برگ ها از رشد باز می مانند همچنین استفاده از گلدان بزرگ در برخی از گیاهان مانند سانسوریا امکان ایجاد پاجوش را از گیاه می گیرد. در صورتی که گلدان کوچکتر از سایز مناسب گیاه باشد اب به سرعت از دسترس گیاه خارج شده و گیاه اب کافی دریافت نمی کند همچنین باعث می شود ریشه گیاه تحت فشار قرار گیرد. بهترین اندازه گلدان برای کاشت گیاهان گلدانی است که برای گیاهان بالغ فاصله گیاه تا لبه گلدان 19تا 15 سانتیمتر و برای گیاهانی که رشد سریع تری دارند حدود20سانتی متر  باشد البته نوع گیاه هم مهم می باشد برخی گیاهان مانند سانسوریا برای تشکیل پاجوش نیاز به گلدانی می باشند که فاصله گیاه با لبه گلدان حدود 5 سانتیمتر باشد.

علاه بر این ارتفاع گلدان نیز مهم می باشد اگر گلدان ارتفاع کمی داشته باشد با رشد گیاه توانایی نگهداری از گیاه را ندارد و ارتفاع زیاد گلدان باعث می شود اب در خاک بماند و سبب پوسیدگی ریشه شود باید توجه شود در صورت استفاده از گلدان های بلند تا حدود نیمی از ارتفاع گلدان با پوکه پر شود تا زهکشی مناسب برای گیاه انجام شود.

2- در بیشتر موارد گلدان ها دارای زهکش مناسب نیستند و باعث تجمع اب در گلدان می شوند. عدم خروج اب باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود به طور مثال گیاه ساکولنت نیاز ابی زیادی ندارد و فقط باید خاک مرطوب شود در صورت که زهکشی گلدان کم باشد گیاه از بین می رود.


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400