زغال باغبانی چیست و چگونه از آن استفاده می شود

ارسال شده در 09 مرداد ماه 1401

31 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

زغال چوب باغبانی یک نوع کربن فرآوری نشده است که به عنوان اصلاح کننده خاک استفاده می شود از آن برای تخلیه ی رطوبت اضافی از گیاهان گلدانی، تراریوم و سایر ظروف استفاده کنید.

میزان استفاده از زغال باغبانی چقدر است؟ قانون کلی این است که به ازای هر 28سانتیمتر مربع خاک گلدان، دو فنجان زغال چوب باغبانی را مخلوط کنید. به عبارت ساده تر، برای هر 10 قسمت خاک یک قسمت زغال چوب استفاده کنید.

زغال باغبانی چیست؟

زغال چوب باغبانی یا کربن غیر فعال، زغال چوب خالص ترین شکل آن است این یک ماده آلی است که از طریق فرآیندی به نام پیرولیز تولید می شود.

افزودن زغال چوب به گیاه گلدانی باعث افزایش رشد و سلامت گیاه می شود هنگامی که در تراریوم و ویواریوم استفاده می شود، به از بین بردن بو نامطبوع کمک می کند همچنین به دلیل توانایی آن در دفع قارچ و آفات شناخته شده است.

زغال باغبانی از چه چیزی تشکیل می شود:

چندین ماده می توانند زغال چوب باغبانی را تشکیل دهند بهترین آنها  ریشه درختان سخت مانند بلوط، شاهین، افرا و گردو هستند.

تهیه آنها آسان و فراوری آنها ارزان است، که یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن زغال چوب باغی است.

برخی از دیگر مواد متخلخل رایج‌ مورد استفاده برای ساخت کربن غیرفعال عبارتند از:

چوب، زغال سنگ، ذغال سنگ نارس، نارگیل،

فواید استفاده از زغال باغبانی:

* علاوه بر موارد بالا زغال باغبانی زهکشی را بهبود می بخشد یکی از مزایای اصلی زغال چوب باغی، خاصیت جاذب آن است قابلیت متخلخل آن به جذب رطوبت اضافی کمک می کند که از گیاهان در برابر خفگی و پوسیدگی ریشه محافظت می کند.

*رشد گیاه را تقویت می کند این نوع زغال که به عنوان بستر عمل می کند، حفره های هوا و هوادهی به خاک را فراهم می کند به علاوه، فضای کافی برای توسعه ریشه را فراهم می کند.

زغال چوب باغبانی کارایی بسیار خوبی برای کمک به ریشه ها برای جذب هر چه بیشتر مواد مغذی و مواد معدنی از خاک همچنین به حفظ اکسیژن در خاک کمک می کند و به تغذیه بیشتر گیاهان کمک می کند.زغال باغبای چیست و چگونه از آن استفاده می شود

*ساختمان خاک را تقویت می کند همچنین زغال باغبانی عمر خاک را افزایش می دهد یکی از راه هایی که این کار را انجام می دهد، متعادل کردن سطوح PHاست به عبارت دیگر، سطح PHخاک را بالای 7.0 نگه می دارد، به این معنی که بیشتر قلیایی است تا اسیدی.

*فیلتر کردن باکتری های مضر یکی دیگر از مزایای زغال چوب باغبانی، توانایی آن در فیلتر کردن سموم و میکروب ها است از ایجاد بوی بد ناشی از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می کند به علاوه، در جذب ناخالصی ها کارآمد است تا گیاهان شما را سالم و عاری از بیماری نگه دارد.

زغال باغبای چیست و چگونه ار آن استفاده می شود

مشکلات استفاده از زغال باغبانی:

ایراد اصلی استفاده از زغال چوب باغبانی سطح pH بالا آن است. زغال چوب باغی حاوی مقدار زیادی خاکستر است در نتیجه، می تواند باعث شود که سطح قلیایی در آب و خاک به سطوح ناخواسته افزایش یابد برای گیاهانی که در محیط های اسیدی رشد می کنند مضر است.

چگونه از زغال چوب باغبانی استفاده می کنید؟

روش های مختلفی برای تهیه و استفاده از زغال چوب وجود دارد که بستگی به محل استفاده شما دارد. در زیر برخی از کاربردهای رایج برای زغال چوب باغبانی آورده شده است

گیاهان گلدانی/تراریوم:

زغال چوب باغبانی در گیاهان گلدانی و تراریوم هایی که سوراخ زهکشی ندارند بهتر عمل می کند. همچنین یک گزینه ایده آل برای گیاهان گلدانی در فضای باز است که بارندگی شدید را تحمل می کنند.

آکواریوم ها:

بهترین راه برای استفاده از زغال چوب باغی در آکواریوم اضافه کردن آن بلافاصله پس از فیلتراسیون مکانیکی مخزن است اضافه کردن زغال چوب قبل از این باعث جذب زباله از مخزن می شود در نتیجه، لایه زغال چوب با سرعت بسیار بیشتری منقضی می شود.

ویواریوم:

تهیه ذغال باغبانی برای ویواریوم آسان است تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را با آب اسمز معکوس (RO) بشویید تا به از بین بردن قطعات کوچک و زباله کمک کند.

پس از آن، یک لایه زغال چوب را در مخزن قرار دادید به خاطر داشته باشید که زغال چوب به طور مداوم هوای اطراف خود را فیلتر می کند بنابراین، شما باید هر ماه آن را تعویض کنید تا ویواریوم را در شرایط مطلوب نگه دارید.

نکته پایانی

زغال باغبانی مانند پوکه است. این یک لایه زهکشی است که احتباس آب و هوادهی را افزایش می دهد این یک افزودنی خوب برای گیاهان گلدانی، تراریوم یا آکواریوم شما خواهد بود.

اگر به دنبال یک لایه زهکشی مقرون به صرفه و کم نگهداری هستید، زغال باغبانی یک گزینه مناسب است.


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400