رشد و نگهداری از کامکوات

ارسال شده در 14 شهریور ماه 1401

98 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

رشد و نگهداری از کامکوات

کامکوات با نام گیاه شناسی  Citrus japonicaاز خانواده  Rutaceaeنوعی درخت کوچک میوه دار چند ساله  و بومی منطقه آسیا است. می تواند داخل و خارج از خانه پرورش یابد. این گیاه همیشه سبز دارای برگ های سبز تیره و براق است و میوه هایی به اندازه زیتون تولید می کند که شبیه پرتقال مینیاتوری است. میوه کامکوات پوستی شیرین و خوراکی با گوشت کمی ترش دارد. درختان کومکوات دارای سرعت رشد متوسطی هستند وآنها باید در بهار کاشته شوند.

 

نگهداری

نور: درختان کامکوات به آفتاب کامل نیاز دارند. آنها با حداقل شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید در بیشتر روزها بهترین عملکرد را دارند. هنگامی که آنها را در داخل خانه پرورش می دهید در کنار پرنورترین پنجره خود یا زیر چراغ های رشد قرار دهید.

خاک: درختان کامکوات خاک های لومی، مرطوب و دارای زهکشی خوب با pH کمی اسیدی تا خنثی را ترجیح می دهند. آنها را در خاک های رسی سنگین نکارید، زیرا باعث پوسیدگی ریشه می شود.

آب: این درختان میوه خاک یکنواخت مرطوب را دوست دارند. اگر انگشت خود را تا بند دوم در خاک فرو کردید و احساس خشکی کردید، احتمالاً زمان آبیاری فرا رسیده است.

دما و رطوبت: کامکوات‌ها هوای سرد را دوست ندارند، اگرچه می‌توانند در دمای منفی هفت درجه سانتی گراد دوام بیاورند. سطح رطوبت ایده آل 50 تا 60 درصد است. در زمستان که سیستم گرمایش روشن است اگر هوا خشک است در داخل خانه از یک دستگاه رطوبت رسان استفاده کنید یا ظرف را روی سینی پر از سنگریزه و آب قرار دهید تا سطح رطوبت را افزایش دهید.

گرده افشانی: کامکوات ها خود گرده افشان هستند، به این معنی که برای گرده افشانی به حشرات تکیه نمی کنند و می توانند به تنهایی میوه دهند.

 

محل کاشت: مکانی را انتخاب کنید که آفتاب زیادی داشته باشد و خاک زهکشی خوبی داشته باشد. مطمئن شوید که هیچ درخت بلندتری در نزدیکی کامکوات سایه نمی اندازد، زیرا این می تواند بر رشد و تولید میوه تأثیر بگذارد. این نقطه همچنین باید از بادهای شدید محافظت شود.

به نهال کامکوات حداقل 5/1 تا 2 متر فضا بدهید. چاله کاشت برای آن باید سه تا پنج برابر بزرگتر از توپ ریشه و تقریباً برابر عمق توپ ریشه باشد.

برداشت: درختان کامکوات میوه‌دهی سنگینی دارند و برخی از انواع آنها دو بار در سال گل و میوه می‌دهند.کامکوات ها زمانی رسیده می شوند که پوست آن ها رنگ نارنجی تیره باشد و میوه آن کمی نرم باشد.

هرس: هنگامی که درخت بسیار کوچک است، با هرس نوک شاخه های آن را تشویق به رشد کنید. اگر می خواهید درخت را برای شکل دادن هرس کنید، این کار را بعد از برداشت میوه اما قبل از ظاهر شدن گل ها در بهار بعد، انجام دهید.

تکثیر:درختان کامکوات از پیوند شاخه های میوه دار بر پایه پرتقال و گریپ فروت تولید می شوند. اکثر باغبان ها ترجیح می دهند درختان پیوندی را از نهالستان ها خریداری کنند تا اینکه خودشان این تکنیک را امتحان کنند، زیرا نسبتاً پیچیده است.

گلدان: مخلوط گلدانی که برای گیاهان کاکتوس یا مرکبات طراحی شده است برای گلدان کامکوات ایده آل است. کامکوات را هر دو تا سه سال یکبار در ظرفی قرار دهید که کمی بزرگتر از نمونه قبلی باشد.

آفات و بیماری های رایج

کامکوات ها در خاک های با زهکشی ضعیف و مناطق مستعد سیل، مستعد ابتلا به بیماری های پوسیدگی ریشه هستند. با انتخاب محل کاشتی با زهکشی بالا و عدم آبیاری بیش از حد، از این امر جلوگیری کنید. علاوه بر این، شته ها می توانند دردسرساز باشند، که در مبارزه با آنها استفاده از روغن های باغبانی در اوایل فصل می تواند کمک کننده باشد. همچنین آفات رایج گیاهان آپارتمانی، مانند کنه عنکبوتی و سپردار، می توانند کامکوات را مبتلا کنند.

سوالات متداول

آیا رشد کامکوات آسان است؟

درختان کامکوات زمانی که نور و رطوبت کافی داشته باشند، نسبتاً آسان رشد می کنند.

آیا می توانید درخت کامکوات را در داخل خانه پرورش دهید؟

درختان کامکوات در گلدان در داخل خانه با نور کافی به خوبی رشد می کنند.

 


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

اثر پتاس در رشد گندم

18 فروردین ماه 1401

کوددهی درختان میوه

06 اسفند ماه 1400

کود سرک چیست؟

دسته بندی:
24 مرداد ماه 1401

4 بیماری رایج درخت سیب

دسته بندی: آفت و بیماری
08 مرداد ماه 1401

جیبرلین و کاربرد آن در باغبانی

دسته بندی:
23 اسفند ماه 1400