نحوه شناسایی، درمان و پیشگیری از پژمردگی ورتیسیلیوم

ارسال شده در 18 مرداد ماه 1401

دسته بندی: آفت و بیماری
63 بازدید | 3 نظر
 شهر گیاه

پژمردگی ورتیسیلیوم توسط یک قارچ خاکی به نام Verticillium dahliae ایجاد می شود. این بیماری می‌تواند بیش از 300 گونه گیاهی از جمله درختان برگ‌ریز، سبزیجات، توت‌ها و گل‌ها را درگیر کند. به همین دلیل اقدامات پیشگیرانه بسیار مهم است.

تشخیص پژمردگی ورتیسیلیومی نیز مشکل است، زیرا علائم در هر گونه گیاهی متفاوت است و پژمردگی می‌تواند دلایل بسیار دیگری مانند پژمردگی فوزاریوم، پژمردگی باکتریایی، پوسیدگی ریشه، یا خشکی یا رطوبت بیش از حد خاک داشته باشد. فقط یک آزمایش آزمایشگاهی می تواند به طور قابل اعتماد تعیین کند که آیا پژمردگی ورتیسیلیوم روی گیاه تأثیر می گذارد یا خیر

دومین پاتوژن ورتیسیلیوم، Verticillium albo-atrum طیف بسیار کوچکتری از گونه ها از جمله رازک، یونجه و پنبه را تحت تاثیر قرار می دهد. کمتر مربوط به باغبان های خانگی است و بنابراین در اینجا پوشش داده نمی شود.

گیاهان آسیب دیده

بسیاری از درختان و درختچه های زینتی و سایه دار مختلف می توانند به پژمردگی ورتیسیلیوم آلوده شوند، از جمله افرا، سرخاب، وایگلا و ماگنولیا. گلهای چند ساله مستعد ابتلا به این بیماری عبارتند از: آسترها، مامان ها، بابونه شستا، کورئوپسیس، گل محمدی، خرطومی، قلب خونریزی دهنده، گل صد تومانی و فلوکس.

در باغ سبزیجات، اعضای خانواده شب بو (فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان) بیشترین آسیب را می بینند. این بیماری در توت فرنگی و به میزان محدودی در تمشک بویژه تمشک سیاه دیده می شود.

علائم پژمردگی ورتیسیلیوم

نحوه شناسایی،درمان و پیشگیری از پژمردگی ورتیسیلیوم

علائم بسته به نوع گیاه متفاوت است.

در درختان، علائم می تواند هر زمانی ظاهر شود، اما اغلب در هوای گرم و خشک شروع می شود. حاشیه برگ ها ممکن است قهوه ای باشد، به نظر می رسد که آنها سوخته هستند. برگها کوچکتر از حد معمول هستند. برگها ممکن است روی برخی از شاخه های بزرگ در تاج یا در کل طرف درخت پژمرده شوند. در نهایت آن شاخه ها می میرند. درخت خیلی بیشتر از حد معمول بذر تولید می کند.2

اگر پوست شاخه ای را با برگ های پژمرده خراش دهید، متوجه تغییر رنگ رگه ای چوب زیر خواهید شد. رنگ آن متفاوت است، از سبز تا سیاه در افرا و قهوه ای تا سیاه در ملخ سیاه و درختان دیگر. علائم همیشه ثابت نیستند. یکی از درختان مبتلا به این بیماری ممکن است یک سال علائم را نشان دهد و سپس تا زمانی که علائم دوباره شروع شود سالها بعد خوب به نظر می رسد، در حالی که درخت دیگری اندکی پس از ظاهر شدن علائم می میرد.

در سیب زمینی و سایر سبزیجات از خانواده شب بو، اولین علامت معمولاً زرد شدن برگهای پایینی و متعاقب آن پژمرده شدن است. برگ‌ها مناطقی از بافت قهوه‌ای مرده را ایجاد می‌کنند که توسط مناطق بزرگ‌تری از زردی احاطه شده است. این علائم ممکن است فقط در یک طرف گیاه ظاهر شود. تغییر رنگ قهوه ای داخل ساقه - یکی را جدا کنید و از طول آن را برش دهید تا آن را بررسی کنید - همچنین به شما سرنخ می دهد.

در توت فرنگی، برگ های بیرونی و مسن پژمرده، خشک می شوند و نواحی زرد متمایل به قرمز یا قهوه ای تیره در حاشیه برگ ها و بین رگبرگ ها ایجاد می شوند. رشد شاخ و برگ های جدید کمیاب است و برگ های جدید رشد کرده و احتمالاً پیچ خورده هستند. همچنین ممکن است متوجه رگه‌های قهوه‌ای روی دمبرگ‌ها، روی دونده‌ها و در قسمت طوقه شوید که در گیاهان به شدت آلوده پوسیده می‌شوند. رشد ریشه جدید ممکن است متوقف شود، با سیاه شدن نوک رشد.

نحوه شناسایی، درمان و پیشگیری از پژمردگی ورتیسیلیوم

چگونه گیاهان به پژمردگی ورتیسیلیوم آلوده می شوند؟

این قارچ می تواند به مدت یک دهه یا بیشتر به شکل ساختارهای استراحتی به نام میکرواسکلروتی که در خشکی و سرما زنده می مانند، در خاک خفته باقی بماند. هنگامی که یک میزبان بالقوه در نزدیکی میکرواسکلروت ها کاشته می شود، ریشه های آن گیاه میکرواسکلروتیوم ها را برای جوانه زدن و تولید هاگ تحریک می کند. آنها به گیاه حمله می کنند و از طریق ریشه وارد آن می شوند. ریشه های دارای زخم به ویژه مستعد ابتلا هستند.

قارچ از طریق گیاه به سمت بالا حرکت می کند و سیستم آوندی گیاه را که وظیفه انتقال آب را بر عهده دارد مسدود می کند. این بسته شدن سیستم عروقی است که باعث پژمردگی معمولی می شود و در نهایت منجر به مرگ گیاه می شود.

این قارچ می‌تواند از گیاهان آلوده اما بدون علامت، غده‌های سیب‌زمینی (بذر سیب‌زمینی) و مالچ چوب سخت از درخت آلوده به خاک باغ منتقل شود. هنگامی که قارچ در یک مکان قرار گرفت، می توان آن را به راحتی از طریق خاک ورزی، حفاری و جابجایی خاک به هر طریق دیگری و با آب و باد در خاک پخش کرد.

کنترل و مدیریت پژمردگی ورتیسیلیوم

هیچ قارچ کشی وجود ندارد که گیاه را پس از آلوده شدن با پژمردگی ورتیسیلیوم درمان کند، اما برای جلوگیری از آن می‌توانید اقدامات زیادی انجام دهید.

برخی از درختان مقاومت طبیعی یا مصونیت در برابر پژمردگی ورتیسیلیوم دارند. اگر شما – یا همسایه‌ای – با این بیماری مشکل داشتید، بهتر است به جای افرا یک چنار بکارید. اگر درختی به دلیل پژمردگی ورتیسیلیوم مرده است، همان گونه درختی را دقیقاً در آن مکان یا در نزدیکی آن دوباره نکارید.

اگر درختی فقط اندکی آلوده باشد، می‌توانید با هرس کردن شاخه‌ها و تقویت بنیه درخت با کود و آبیاری در طول دوره‌های خشک، آن را درمان کنید. بنابراین شما فقط عمر درخت را طولانی می کنید. در طول این مدت، بیماری ممکن است به خاک اطراف گسترش یابد.نحوه شناسایی، درمان و پیشگیری از پژمردگی ورتیسیلیوم

برای توت فرنگی، ارقامی را انتخاب کنید که به بیماری مقاوم هستند، مانند 'Allstar' یا 'Earliglow'. تناوب زراعی را با جدیت انجام دهید و ارقام حساس توت فرنگی را در همان خاکی که سایر محصولات حساس یا گل های چند ساله در پنج سال گذشته رشد کرده اند، نکارید.

خاک باغ شما باید غنی از مواد مغذی، سست و دارای زهکشی مناسب باشد. زهکشی ضعیف می تواند به اندازه خشکی به ریشه ها فشار وارد کند و گیاهان شما را مستعد ابتلا به قارچ کند. از کودهای حاوی نیتروژن زیاد استفاده نکنید و از کودهای متعادل یا با درصد فسفر بالاتر استفاده کنید.

اطراف گیاهان سبزی خود را مالچ پاشی کنید، که علف های هرز را کاهش می دهد و خطر آسیب دیدن ریشه ها را هنگام کشت خاک به حداقل می رساند. از مالچ چوب سخت استفاده نکنید زیرا ممکن است از درخت آلوده باشد.

گیاهانی را که در اثر پژمردگی ورتیسیلیوم کشته شده‌اند را به سرعت حذف کنید و همچنین سیستم ریشه را حذف کنید. مواد گیاهی آلوده باید در سطل زباله ریخته شود. درختان را باید توسط یک متخصص، مانند یک سرویس حذف درخت، برد.

 


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.